• Rejestracja+44 786 81 03
  • sekretariat.tomaszow@nu-med.pl

Zalecenia dla pacjentów

ZALECENIA DLA PACJENTÓW NAPROMIENIANYCH NA OBSZAR GŁOWY, TWARZY ORAZ SZYI

Dieta

Wskazane jest wypijanie - minimum 1,5 l płynów (6 szklanek) dziennie - najlepiej czystej wody mineralnej. Może to być także herbata, kawa zwykła lub zbożowa, wody smakowe, mleko, jogurty pitne, kisiel czy siemię lniane. W przypadku wątpliwości jaką ilość płynów przyjęto, można notować na kartce ilość wypitych napojów.

Zaleca się przyjmowanie posiłków wysokokalorycznych (m. in. czekolada i inne słodycze, masło, śmietana).
Zaleca się unikanie posiłków za gorących, za zimnych, kwaśnych, twardych lub ostro przyprawionych, które będą drażniły śluzówkę jamy ustnej i gardła.
W przypadku trudności w połykaniu pokarmów stałych zalecana jest żywność rozdrobniona i półpłynna (zupy, kaszka manna, rozgotowane warzywa i mielone mięso, śmietana, surowe jajka) oraz popijanie ich dużą ilością płynów.

W trakcie napromieniania okolicy twarzy i szyi mogą wystąpić następujące objawy: przejściowa utrata węchu i smaku, dolegliwości bólowe jamy ustnej oraz przełyku,trudności w połykaniu, a także nudności i wymioty. O pojawieniu się któregoś
z ww. objawów należy poinformować swojego lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Pomimo to nie należy zmniejszać ilości spożywanych pokarmów, ale najlepiej jeść częściej mniejsze porcje.

W trakcie radioterapii nie wolno spożywać alkoholu!

W trakcie napromieniania nie należy palić papierosów! Palenie papierosów w trakcie radioterapii obniża jej skuteczność i znacząco nasila dolegliwości  towarzyszące leczeniu.

Pielęgnacja jamy ustnej oraz gardła

Zaleca się dwa razy dziennie mycie zębów miękką szczoteczką. W przypadku  noszenia protez należy zakładać je tylko do posiłku i umyć je pod bieżącą wodą  przed włożeniem do ust oraz zaraz po ich wyjęciu. Protezy należy też okresowo
czyścić specjalnymi tabletkami rozpuszczalnymi. W trakcie radioterapii może wystąpić suchość w jamie ustnej oraz nasilające się dolegliwości bólowe. Należy poinformować o nich lekarza, który zaleci odpowiednie  płyny do płukania ust i gardła. Można też stosować tran lub rozpuścić tabletkę aspiryny w małej ilości wody i kilka razy dziennie płukać przygotowanym roztworem
usta i gardło.

Pielęgnacja napromienianej skóry

Podczas radioterapii wystąpią objawy przypominające oparzenie słoneczne: rumień, swędzenie, pieczenie, dolegliwości bólowe oraz łuszczenie się skóry. Lekarz zaleci odpowiednie maści do pielęgnacji podrażnienia.

Napromienianą skórę należy myć opłukując małą ilością letniej wody oraz delikatnie osuszać ręcznikiem. Nie wolno stosować mydeł, kremów, balsamów, preparatów z alkoholem (woda kolońska) itp.

Do golenia należy używać tylko maszynki elektrycznej lub skracać włosy nożyczkami. Nie wolno golić twarzy „na mokro” za pomocą maszynki ręcznej czy też brzytwy. Nie wolno stosować płynów po goleniu.

Podrażnionej skóry nie należy trzeć, drapać, opalać, tatuować ani nagrzewać. W trakcie leczenia przeciwwskazane są kąpiele parowe, sauna i zabiegi kosmetyczne. Zaleca się noszenie luźnych bawełnianych ubrań tak, aby nie obcierały one
napromienianej okolicy.

Bez konsultacji z lekarzem nie wolno stosować żadnych kremów.

Napromieniana skóra jest wrażliwa jeszcze kilka tygodni po leczeniu.
Należy przestrzegać wyżej wymienionych zaleceń jeszcze 1–2 tygodnie po zakończeniu radioterapii. Po radioterapii przeciwskazane jest opalanie się na słońcu oraz korzystanie z solarium.


Informacje dla pacjentów w trakcie radioterapii na obszar jamy brzusznej i miednicy

Napromienianiom na obszar jamy brzusznej oraz miednicy mogą towarzyszyć różnorodne objawy niepożądane związane z podrażnieniem układu pokarmowego i moczowego.

Do najczęstszych z nich zalicza się: nudności, wymioty, biegunkę, puste parcia na stolec, a także ból i trudności związane z oddawaniem moczu. Są to typowe objawy towarzyszące leczeniu. Niemniej jednak ich wystąpienie należy niezwłocznie zgłosić
lekarzowi prowadzącemu lub dyżurnemu, który zaleci odpowiednie środki łagodzące.

Biegunka jest najczęstszym objawem niepożądanym napromieniań jamy brzusznej. Pojawia się zazwyczaj w trzecim tygodniu po rozpoczęciu leczenia i trwać może nawet do jednego miesiąca po zakończeniu. Wcześniejsze wystąpienie tych objawów związane być może z jednoczasowym zastosowaniem chemioterapii podczas napromieniań (z wrażliwością osobniczą), ale najczęściej jest skutkiem nieprzestrzegania prawidłowej diety.

Biegunka podczas radioterapii występuje u większości chorych, ale można zmniejszyć jej nasilenie lub opóźnić wystąpienie poprzez stosowanie poniższych zaleceń. Ważne jest, aby dietę stosować już od pierwszego dnia radioterapii, a nie dopiero po wystąpieniu objawów.

Produkty, których należy unikać:
• produkty mleczne (mleko, jogurt naturalny, jogurt owocowy, maślanka, kefir, śmietana, twarożek homogenizowany, serek wiejski, majonez, desery mleczne, ciasta z kremem, bita śmietana),
• mięso duszone (z cebulą, gulasz),
• soki owocowe i warzywne,
• owoce: jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, brzoskwinie, morele,
• warzywa świeże: pomidory, ogórki, papryka, cebula,
• warzywa gotowane: kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, groch, fasola, fasola szparagowa,
• alkohol: wino, wódka, piwo,
• pieczywo z dużą zawartością błonnika: chleb razowy, wieloziarnisty,
• ostre przyprawy: pieprz, ostra papryka.

Produkty, które należy ograniczyć:
• twaróg, mięso smażone, warzywa gotowane: marchew, buraczki.

Produkty, które można jeść bez ograniczeń:
• masło, margaryna, jajka, ser żółty,
• mięso gotowane lub pieczone,
• ryby gotowane lub pieczone,
• ziemniaki gotowane, produkty mączne: białe pieczywo, makaron,
• biały ryż, kasza,
• banany, pieczone jabłka,
• desery bezmleczne: ciasta, biszkopty, herbatniki, kisiel, galaretka.

Ważne jest też aby unikać posiłków z produktów nieświeżych, podejrzanie wyglądających lub z nieznanego pochodzenia.

Dodatkowo w trakcie radioterapii na obszar jamy brzusznej lub miednicy zaleca się unikać drażniącej skórę odzieży, a także nosić luźną, najlepiej bawełnianą bieliznę.

Napromienianą skórę należy myć opłukując małą ilością letniej wody oraz delikatnie osuszyć ręcznikiem. Nie wolno stosować mydeł, kremów, balsamów, preparatów z alkoholem (woda kolońska) itp.
Podrażnionej skóry nie należy trzeć, drapać, opalać, tatuować ani nagrzewać. W trakcie leczenia przeciwwskazane są kąpiele parowe, sauna i zabiegi kosmetyczne.

Zaleca się noszenie luźnych bawełnianych ubrań tak, aby nie obcierały one napromienianej okolicy.

Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj żadnych kremów.
Pamiętaj, że napromieniana skóra jest wrażliwa jeszcze kilka tygodni po leczeniu. Staraj się zachowywać wyżej wymienione zalecenia jeszcze 1 – 2 tyg. po zakończeniu radioterapii. Opalania słonecznego czy solarium skóry poddawanej radioterapią należy unikać już zawsze.

Kontakt

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej
ul. Jana Pawła II 35
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. +44 786 81 03

Projekt i realizacja © 2014 agencja reklamowa soluma – projektant stron www
Wszystkie materiały zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Content

Od 1 sierpnia 2015 r. rozpoczęliśmy leczenie pacjentów zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną.

Szczegółowe informacje dla pacjentów oraz szpitali zainteresowanych współpracą w ramach pakietu onkologicznego uzyskacie Państwo pod nr telefonu naszej koordynator d/s pacjentów w NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim: 730 993 874 lub Rejestracja NU-MED CDiTO 44 786 81 03

Więcej nt. Pakietu Onkologicznego na http://pakietonkologiczny.gov.pl/