• Rejestracja+44 786 81 03
 • sekretariat.tomaszow@nu-med.pl

Chemioterapia w NU-MED CDiTO

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim leczy chorych metodą chemioterapii. Chemioterapia polega na podaniu preparatów leczniczych, zwanych cytostatykami. Lekarz onkolog-chemioterapeuta, tworzy plan leczenia chorego, określając częstotliwość podawania cytostatyków oraz ich skład.

W NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim jest Oddział Chemioterapii Jednego Dnia, wyposażony w 12 stanowisk. To tutaj chorzy zakwalifikowani do leczenia metodą chemioterapii jednodniowej otrzymują określony planem leczenia zabieg. Chorzy, których stan wymaga stałej opieki medycznej kwalifikowani są do hospitalizacji, czyli zostają pacjentami szpitala NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim.

Należy podkreślić, że cytostatyki to preparaty, które muszą być podane choremu zaraz po ich sporządzeniu. W tym procesie uczestniczą farmaceuci Pracowni Apteki NU-MED-CDiTO, przygotowujący w bezpiecznych i sterylnych warunkach, preparaty dla chorych. Ścisła współpraca Apteki z Oddziałem Chemioterapii gwarantuje najwyższe standardy leczenia.

Zalecenia dla osób leczonych chemioterapią

 1. Dieta urozmaicona i lekkostrawna. Przez cały okres leczenia (jak i po nim) proszę pamiętać o tym, aby odżywiać się zdrowo, tzn. unikać pokarmów ciężkostrawnych, smażonych (zwłaszcza na głębokim tłuszczu), preferowane są potrawy gotowane w wodzie lub na parze, duszone, a jeśli smażone, to najlepiej bez tłuszczu. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość warzyw i owoców. Korzystniej jest spożywać posiłki częściej tj. 4-5 x na dobę , ale w mniejszych ilościach. Unikamy w ten sposób np. nadmiernego rozciągania ściany żołądka, co zwiększa ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów.

  W okresie gorączek i/lub infekcji i/lub biegunek i/lub nudności/wymiotów zalecamy odstawienie pokarmów mlecznych oraz surowych warzyw i owoców.
 2. Picie zwiększonej ilości płynów w okresie całego leczenia, szczególnie w dniach podawania chemioterapii i do 7-10 dni po jej zakończeniu (co najmniej 1.5 niegazowanej wody mineralnej na dobę, nie licząc rutynowych posiłków). W okresie wymiotów, biegunek, gorączek, czy upałów, warto dodatkowo zwiększyć ilość przyjmowanych płynów oraz pamiętać o ewentualnym uzupełnianiu elektrolitów (odpowiednie preparaty są dostępne w aptekach bez recepty; leki należy przyjmować zgodnie z ulotką załączoną do opakowania, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą).
 3. Zakaz spożywania alkoholu, narkotyków, ziół i mieszanek ziołowych, suplementów diety oraz wszelkich innych preparatów o niepewnym składzie, mechanizmie działania oraz pochodzeniu. Do ziół zakazanych w trakcie chemioterapii należy min. dziurawiec. W dniach podawania chemioterapii i do kilku dni po jej zakończeniu unikamy spożywania grejpfrutów oraz papai. Wszystkie wymienione czynniki mogą w niekontrolowany sposób zmieniać metabolizm i działanie chemioterapii, powodując nasilenie działań niepożądanych i/lub obniżając jej skuteczność.
 4. Osoby palące zachęcamy do całkowitego zaprzestania palenia. W niektórych nowotworach udowodniono, że rzucenie palenia poprawia wyniki leczenia, zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu, a na pewno zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnych nowotworów zależnych od palenia tytoniu.
 5. Bezwzględnie konieczne jest stosowanie antykoncepcji podczas i po chemioterapii przez co najmniej 6 m-cy, ponieważ zajście w ciążę w tym okresie może być przyczyną wad genetycznych płodu.
 6. Wszystkich pacjentów zachęcamy do dbania o aktywność fizyczną, adekwatnie do wieku, stanu ogólnego oraz chorób towarzyszących.
 7. W chwili wystąpienia jednego lub kilku niżej wymienionych objawów:
  - infekcji,
  - gorączki powyżej 38°C (trwającej dłużej niż dobę i nieustępującej po podaniu podstawowych leków przeciwgorączkowych),
  - nasilonych biegunek (średnio oznacza to więcej niż sześć biegunowych stolców na dobę i/lub utrzymujących się dłużej niż dobę i/lub nieustępujących po podstawowych lekach przeciwbiegunkowych),
  - nasilonych wymiotów (średnio oznacza to częściej niż pięć razy na dobę i/lub trwających dłużej niż dobę i/lub nieustępujących po podaniu podstawowych leków przeciwwymiotnych),
  - objawów skazy krwotocznej lub krwotoku (np. masywne, lub kilkakrotnie w ciągu dnia powtarzające się, albo niedające się zatrzymać krwawienia z nosa lub innej części ciała, liczne czerwone plamki lub siniaki na skórze, krwioplucie, krwiomocz, wymioty krwią lub treścią przypominającą fusy od kawy),
  - objawów niedrożności (ból brzucha z towarzyszącym zatrzymaniem gazów i stolca)
  - innych niepokojących objawów (np. duszność, omdlenia, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, drgawki, bóle w klatce piersiowej),

  W zależności od ich rodzaju, nasilenia oraz stanu ogólnego proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, lub najbliższym ośrodkiem opieki całodobowej (np. po godzinach pracy poradni POZ), Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR), albo Izbą Przyjęć najbliższego szpitala rejonowego, a w stanach bezpośredniego zagrożenia życia z pogotowiem ratunkowym (tel. 112 lub 999).

  W razie pytań/wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym lub dyżurnym CDiTO: 44-7868173, 44-7867175.
 8. Prosimy o unikanie kontaktu z osobami z czynną infekcją, chorującymi na ospę, grypę, odrę.
 9. Podczas chemioterapii należy unikać bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne. W przypadku ekspozycji na słońce prosimy o stosowanie kremów z wysokimi filtrami, noszenia nakrycia głowy.
 10. Pacjentów zgłaszających się do Oddziału Całodobowego i Dziennego Chemioterapii CDiTO do rozpoczęcia, lub kontynuacji chemioterapii prosimy, aby każdorazowo byli na czczo. Dodatkowo zalecamy, aby Pacjenci leczeni w Oddziale Dziennym Chemioterapii przywozili ze sobą butelkę 1.5 l niegazowanej wody mineralnej. W trakcie pobytu w Oddziale Dziennym możliwe jest spożycie niewielkiego posiłku, który pacjent przywiezie ze sobą.
 11. Zachęcamy wszystkich Pacjentów, aby zaraz po rozpoczęciu leczenia w naszym ośrodku zgłosili się do swojego lekarza rodzinnego, poinformowali go o swojej chorobie i zaplanowanym leczeniu. Pomoże to lekarzowi rodzinnemu w zapewnieniu Państwu najlepszej opieki w miejscu zamieszkania. W razie pytań i wątpliwości Państwa lekarz rodziny może w każdej chwili skontaktować się z nami: 44-786 81 73, 44-786 71 75.
 12. W trakcie całego leczenia onkologicznego (i po nim) proszę pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza rodzinnego i innych specjalistów, u których leczycie się Państwo z powodu chorób towarzyszących (nadciśnienie, cukrzyca i inne) oraz o tym, aby regularnie przyjmować leki, które stosujecie Państwo z powodu tych chorób, a przy okazji najbliższej wizyty u lekarza rodzinnego lub innego specjalisty poinformować go o tym, iż jesteście Państwo w trakcie leczenia onkologicznego. Pomoże to lekarzom we właściwym doborze leków oraz stosowanych dawek.
 13. Wszystkie leki (np. przeciwbiegunkowe, przeciw nudnościom i wymiotom, na nadciśnienie, na cukrzycę i inne) należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, a jeśli są to preparaty kupione w aptece bez recepty - zgodnie z ulotką załączoną do opakowania, najlepiej po konsultacji z lekarzem i/lub farmaceutą.

Kontakt

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej
ul. Jana Pawła II 35
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. +44 786 81 03

Projekt i realizacja © 2014 agencja reklamowa soluma – projektant stron www
Wszystkie materiały zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Content

Od 1 sierpnia 2015 r. rozpoczęliśmy leczenie pacjentów zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną.

Szczegółowe informacje dla pacjentów oraz szpitali zainteresowanych współpracą w ramach pakietu onkologicznego uzyskacie Państwo pod nr telefonu naszej koordynator d/s pacjentów w NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim: 730 993 874 lub Rejestracja NU-MED CDiTO 44 786 81 03

Więcej nt. Pakietu Onkologicznego na http://pakietonkologiczny.gov.pl/