• Rejestracja+44 786 81 03
  • sekretariat.tomaszow@nu-med.pl

Program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi


ZAPOBIEGAJ I DZIAŁAJ Z GŁOWĄ

Regionalny Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi – NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program jest współfinansowany środkami Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Działania profilaktyczne pod hasłem „Zapobiegaj i działaj z głową” realizowane są na terenie trzech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w okresie trzech lat - od lipca 2017r. do czerwca 2020r.

Główne cele projektu to:

- trwały wzrost świadomości społecznej i medycznej na temat nowotworów głowy i szyi,

- wczesne wykrycie nowotworu i szybka diagnostyka,

- zbudowanie w obszarze 3 województw trwałych trendów profilaktyki nowotworów głowy i szyi,

- skoordynowana opieka nad pacjentem od profilaktyki przez diagnostykę po leczenie.

Program jest adresowany do osób w wieku aktywności zawodowej ( 40-65 lat) z grupy podwyższonego ryzyka (wieloletni palacze, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związany z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem.

Badaniami przesiewowymi zostanie objętych 6000 mieszkańców województw łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego(2400 kobiet i 3600 mężczyzn). Etap podstawowy polega na bezpłatnych konsultacjach w zakresie otolaryngologii uzupełnionych o badanie przy użyciu nasofiberoskopu. W przypadku, gdy u pacjenta zostaną wykryte podejrzane zmiany, zostanie on skierowany na etap diagnostyki pogłębionej. Na tym etapie pacjent będzie konsultowany przez laryngologa z możliwością wykonania dodatkowych badań tj. USG szyi, biopsja cienkoigłowa z badaniem cytologicznym, pobranie wycinka wraz z badaniem histopatologicznym, badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego). Jeśli u pacjenta zostaną wykryte zmiany przednowotworowe lub potwierdzony zostanie nowotwór złośliwy będzie on kierowany na leczenie onkologiczne do specjalistycznego ośrodka posiadającego umowę z NFZ.

W profilaktyce nowotworowej niezwykle istotne jest wczesne wykrycie choroby. Obecne rozwiązania w systemie służby zdrowia nie dają możliwości wczesnej diagnostyki nowotworów głowy i szyi na dużą skalę. Pacjenci muszą oczekiwać w długich kolejkach, by dostać się do laryngologa. Program skraca okres oczekiwania do specjalisty, umożliwia wczesną diagnostykę i dostęp do specjalistycznych badań - dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie choroby.

Badania diagnostyczne są realizowane w ośrodkach zlokalizowanych na terenie 3 województw. Istotne jest, by umożliwić dostęp do programu - wykonanie badań - mieszkańcom mniejszych miejscowości znacznie oddalonych od dużych miejskich aglomeracji.

Obecnie problemem jest niski poziom wiedzy na temat wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi (w tym wśród lekarzy POZ). W zakresie przyczyn, które mają wpływ na rozwój choroby, niedostateczna jest wiedza o wpływie wirusów na powstanie tego typu nowotworów (np. brodawczak ludzki HPV). W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań spowodowanych wirusami, co jest związane ze zmianami zachowań seksualnych w społeczeństwie. Prognozuje się, że zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego będą występować coraz częściej i będą stanowić coraz większy problem zarówno ze społecznego jak i medycznego punktu widzenia.

Program ma na celu popularyzację wiedzy w zakresie czynników ryzyka - ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń spowodowanych wirusami. Działania edukacyjne związane z zachorowalnością na nowotwory głowy i szyi są kierowane do pracowników 70 placówek POZ, laryngologów i stomatologów a także mieszkańców województw łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego znajdujących się w grupie ryzyka. Wszystko po to, by osoby te pozbyły się irracjonalnej niechęci do badań profilaktycznych, miały świadomość wyjścia z choroby i powrotu do normalnego życia w przypadku wczesnego wykrycia choroby.

Szczegóły związane z realizacją projektu są aktualizowane na stronach:

www.profilaktygis.pl  

www.nu-med.pl

Kontakt ws. Projektu pod nr tel. 44 786 81 49

Kontakt

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej
ul. Jana Pawła II 35
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. +44 786 81 03

Projekt i realizacja © 2014 agencja reklamowa soluma – projektant stron www
Wszystkie materiały zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Content

Od 1 sierpnia 2015 r. rozpoczęliśmy leczenie pacjentów zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną.

Szczegółowe informacje dla pacjentów oraz szpitali zainteresowanych współpracą w ramach pakietu onkologicznego uzyskacie Państwo pod nr telefonu naszej koordynator d/s pacjentów w NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim: 730 993 874 lub Rejestracja NU-MED CDiTO 44 786 81 03

Więcej nt. Pakietu Onkologicznego na http://pakietonkologiczny.gov.pl/